Past PACEsetter Awardees

  • Pacesetters 2018

    2017-18

     

    Laura Thompson-Small; Marisa Davenport Sheppard; Victoria May Washington; St. Louis Children’s Zoo Ben Peterson, Alice Seyfried and Ben Woodruff; St. Louis Zoo Tommy Brown (Safari Gift Shop), Debbie Lammering (Human Resource Education), Scott Runnels (Nutrition Center) and Alice Seyfried(St. Louis Children’s Zoo); Robotics Coaches/Mentors: UCHS Robolions Ed Deitzler (Lead Coach), Andrew Cawood, Rowland Dodson, Roslyn Hogan, Steve Kellogg, Dana Shelton and Mike Stuvland; FLL Coaches Everett Townsend, Celina McGinnis, Agnieszka Jatczynska-Reed, Rachael Byrd, Kami Whitehurst-Levy, Tessa Milofsky, Margaret Hassentab, Rachel Dunaway, Jamie Tolliver, Lynn Reid, Kathleen Sutherell, Rebecca Salem, Kim Dann-Messier, Christina Frazier, Kristin Rea, Gautam Dantas, Shama Singh, Stephen Immer, Becky Immer, Jasmane Boyd, Sherrie Brown-Pittman, Adena Dorsey, Allisa Simril, Adena Dorsey and Allisa Simril

    2016-17

    Linda Fried, Christina Grove, Tessa Milofsky McLure, Robbin C. Nave, Vanessa Ragsdale and Carol Steinbach

    2015-16

    Bishop Luther D. Baker, Kelly Butler, Kimberly L. Long, Ed Deitzler, Barbara Dickerson, Chuck Fulks, Jennifer Schiffman, Kristin Soifer, Rebecca Soriano, Sosa and Matlalcuatzi, Jan Vieth

    2014-15

    Mary Allen, Carrie Blair, Nancy Burstein, First Baptist Church of Creve Coeur (Rev. James E. Lacy), Dr. Maggie Stanley Majors, Pam Meyer, Santa’s Helpers (Rita Sweiner), University City Police Department (Chief Charles Adams and Capt. Mike Ransom), Melissa Wurst

    2013-14

    Karen Johnson, Michelle Lawson, Gus Phillips, Pastor Brent Roam (U. City Family Church), Ronald McDonald Care Mobile / Eye Care Charity of Mid-American (Michael Klein), St. Louis County Family Court (Donna Baker, William Clemons, Troy Donaldson & Mary Mireles), District 8 Toastmasters (John Barry, Jerry Chapman, John Mohr & Dr. Dossie Randle Jr.), WITS, Inc. (Angela Haas)

    2012-13

    Kim Feld, Celina McGinnis, Stacy Miller and Patricia Wilson

    2011-12

    Maryanne Coley, David Davidson, Nakia King, Kathleen Mathews, Regina McCoy, Lanesha McPherson, Women In Charge (Victoria Sharp) and Lifeplan volunteers Ellen Bern, Cindy Charlton, Linda Fried,  David Harris, Coach Michael Locket, Carole Niere, Coach Carl Reed, Alan Spector, Roberta Stewart, Loretta Striplin, Charlotte Tatum, Juli Ward and Margaret Williams

    2010-11

    Kevin Chase, Marnie Claunch, Dan Holden, Caroline Kraft -Ibnabdeljalil, Nancy Mozier,Dave Sarber, Jan Vieth and James Wilke

    2009-10

    Jaanna Anaemereibe, Diane Davenport, Alexander Jamerison, Kim Jones and Jennifer Tilling

    2008-09

    Beverly Brandt, Bryce Cooper, Pearl Jones, Jim & Marcia Loomis, Judy Maffitt, Marva Miller, Diana Nichols, Acme Price, Byron Price, Barb Reilly, Howard Sallis, Erica Tepper, Cindy Thierry, Jan Vieth

    2007-08

    Dr. Elizabeth Bender, James Crowe, Jeannette Dampier

    2006-07

    Steven Baden, Ocie & Kim Bell, Stanley Coleman, Derrick Coley, Bryce Cooper, Lynne Glickert, Shelley Shray, UCHS Athletic Booster Club (Nancy Mozier, president)

    2005-06

    Jay Burstein, Carrie Constantin, Jean Ferguson, Gina Hasty, Carole Niere, Jeffery Roberts, Tony Taylor, TREND (Bella Quintal), United Black Drag Racers (Darrell Williams), U. City in Bloom (Mary Ann Shaw), Ewald Winkler, Writer's Room Coaches (Sandy Marsh & Sigrid Renner)

    2004-05

    Elaine Alexander, Kim Deitzler, Dominic Geinosky-Pioter, Michelle I. Gralnick, Margaret Williams

    2003-04

    Nancy Burstein, Mary Ellen Campbell, Tom Campbell, Traci Moore Clay, CarolAnn Cole, Lee Kincaid, Su Schmalz

    2002-03

    Emily Hopkins, Shari LeKane-Yentumi, Sandy Marsh, Carol Roberts, Mary Schuman (#2), Brenda Stobbe, Emmanuel Yentumi

    2001-02

    Ira Berkowitz, Don Congleton, Dawn Fels, Quentin Freemna, Carolyn Hellmuth, Barbara Newcomer, Patricia Parks, Marilyn Phillips, Calla Smorodin, LaRita Hayes Wright

    2000-01

    Nancy Baglan, Richard Chase, Dr. Monica Coffey, Bob Elgin, Faye Keyser, Shari Lekane-Yentumi, Helen McClenahan, Su Schmalz

    1999-2000

    Ponchita Argieard, Ellen Bern, Family Medicine of St. Louis (Fred Rottnek), Linda Fried-Ellis, Ted Humphrey, Wallace Klein, Ken Wilson

    1998-99

    Derrick Coley, Kathy Freese, Linda Kraft, Mary Ann Shaw, Lisa VanAmburg

    1997-98

    Beatrice Blackshear, David Cooperwood, Laurie Falk, Sharon Knuckles, Fred Rottnek, M.D.

    1996-97

    Amanda Gordon, Katie Krause, Lewis Meyerson, M.D., Tony T. Taylor

    1995-96

    Robert Case, Nancy Cohen, Linda Locke, Robert Moss, Kimberly Parker, Paul Schoomer, Suzanne Schoomer, Bernard Young

    1994-95

    Velma Conrad, Barbara Wall Fraser, Mary Hall, Mary Sampson, Mary Schuman

     

     

    Recognition of Accomplishment Awardees (Predecessor to the PACEsetter Award)

    1993-94

    Albert Brown, Dr. Victoria Gonzalez-Rubio, Susan White, Evelyn Williams, Glenda Young

    1992-93

    Mark Brooks, Roger CayCe, Bruce Collins, Warren Danziger, Gloria J. Davis, Elaine Hays, Cynthia Moore, Navy Construction Battalion, Hospital Unit 22, Su Schmalz, Alison Strunk

    1991-92

    Nicki Black, Annette Hudson, Monica Matheny

    1990-91

    Larry Mass, Clara McCrary, Jack Wiegers